SÖZLEŞMELER

Garanti Koşulları

Tüm ürünler aksi belirtilmediği takdirde üretici firmaların garantisi altındadır. Garanti koşullarının geçerli olabilmesi için kargo teslimatı esnasında ürünü mutlaka kontrol ediniz. Herhangi bir hasar gördüğünüzde tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün üzerinde yapılan değişiklikler, ürünün paketinin açılmış olması, ürünün deforme olması ya da ürünün orijinal dizaynının bozulması garanti kapsamı dışındadır. Hassas, alerjik yapıya sahip cilt tipleri için önerilmez.

Ürün İade ve Değişim Koşulları

Sitemiz üzerinden satın aldığınız ürünün eksik veya hatalı çıkması halinde teslimat tarihinden itibaren en geç 24 saat içerisinde bizimle iletişim kurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri takiben kargo şirketi ile bize ulaştıracağınız hatalı ürün yenisi ile değiştirilecektir. Sipariş edilen ürün hatası müşteri kullanımından oluşmuşsa veya bu süre içerisinde ürün kullanılmışsa ürünün iade ve değişimi yapılmaz. Kişiye özel tasarlanan tüm ürünler, kulak ürünleri (küpe, earcuff) ve gümüş kategorisindeki özel tasarım ürünlerin iptal/iade veya değişimi bulunmamaktadır. Bunların haricinde satın almış olduğunuz ürün veya ürünleri elinize ulaştıktan 24 saat içerisinde elinize ulaştığı şekilde ve faturası ile birikte bize bildirmeniz ve kargolamanız gerekmektedir. Hatası bulunmayan ürünlerin iade durumunda kargo ücretleri iade tutarından düşülerek yapılır.Ürün iadesi ve değiştirme şartları olarak, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği uygulamalar esastır. Değişim veya iade edilen ürün faturaları eksiksiz gönderilmelidir ve ürün ambalajından çıkarılmamış bir şekilde gönderilmelidir aksi takdirde iade veya değişim kabul edilmez. Zarar gören veya zarar verilen ürünlerin iadesi yapılamaz. Aksesuarlarda sağlık ve hijyen koşulları göz önünde bulundurulduğundan dolayı belirtilen süreyi geçen ürünlerin iade/değişimi yapılmamaktadır. Ürünlerin iade ve değişimi gerçekleştirilebilmesi için paketinden çıkarılmamalı, denenmemeli ve ambalajına zarar gelmemelidir.

Ürün kargoya verildikten sonra Kargo Takip Numaranız sizlere Kargo firması tarafından SMS olarak iletilmektedir.Kargo takibi müşterilere aittir. İade ye düşen kargoların (kişiye özel tasarım ürünlerin olması sebebiyle iade-iptali mümkün değildir) 2. kez tekrar gönderiminde KARGO ÜCRETİ müşteriye aittir.