SIKÇA SORULAN SORULAR

Ürünlerinizin içeriği nedir?

Ürünlerimiz pirinç üzerine altın/rodyum kaplama, 316L Kararmaz çelik ve 925 Ayar Gümüşten oluşmaktadır.

Ürünleri kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

♥ Pirinç ürünlerimiz, birinci sınıf altın kaplama ve rodyum kaplamadır. Parfüm, krem, deterjan, dezenfektan vb gibi kimyasallar ile temastan uzak tutulmasını öneririz. Ürünler kullanılmadığı zamanlarda kapalı kutularda muhafaza edilerek hava ile temasi kesilmelidir. ♥ Çelik ürünlerimizi, Parfüm, krem, deterjan, dezenfektan vb gibi kimyasallar ile temastan uzak tutulmasını öneririz. Havuzda, suda , denizde gönüş rahatlığıyla kullanabilirsiniz. ♥ 925 Ayar Gümüş ürünlerimiz, birinci sınıf altın kaplama ve gümüş kaplamadır. Parfüm, krem, deterjan, dezenfektan vb gibi kimyasallar ile temastan uzak tutulmasını öneririz. Ürünler kullanılmadığı zamanlarda kapalı kutularda muhafaza edilerek hava ile temasi kesilmelidir.

Kargo ücreti var mı?

Kargomuz alt limit olmaksızın, tüm ürünlerimizde ücretsizdir!

Ürünleri ayrı ayrı paketliyor musunuz?

Siparişinizde yer alan ürün sayısına göre, pakete sığmaması durumunda ayrı paketleme yapılmaktadır. Onun dışında ayrı paketleme yapılmamaktadır. Ayrı paketleme yapılması istenildiğinde ayrı ücret eklenmektedir.

Hediye paketi yapıyor musunuz?

Evet! Tüm paketlemelerimiz özel paketleme stilimizde hazırlanmaktadır.

Ürünlerin kargolanma süresi nedir?

Hazır olan ürünlerimiz ve Kişiye Özel Tasarım siparişler max 2-3 iş günü içerisinde hazırlanıp; kargoya verilmektedir. 925 Ayar Gümüş ürünlerimiz ise 3-4 iş günü içerisinde hazırlanıp kargoya verilmektedir.

Kişiye Özel Tasarım Siparişlerde iade var mı?

Kişiye özel tasarım siparişlerde, bizlerden kaynaklı olarak ayıplı ürün, yanlış ürün, hatalı ürün gönderimi olmadığı sürece iptal/değişim/iade yoktur.

Siparişlerim eksik geldi. Ne yapmalıyım?

Eksik ürün gönderimi olması durumunda, Sipariş numaranızı belirterek WhatsApp iletişim hattımıza (0544 825 37 90) veya [email protected] mail adresimizden bizlerle iletişime geçmeniz yeterlidir. Eksik ürün telafisi hemen yapılıp, tarafınıza iletilecektir.

Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?

Ürünlerimizin gönderimini Yurtiçi Kargo ile yapmaktayız.

Kargomu nasıl/nereden takip edebilirim?

Ürünlerimizin gönderimini Yurtiçi Kargo ile yapmaktayız. Ürünler kargoya verildiği an itibariyle Yurtiçi Kargo tarafından, Kargo takip Numaranız SMS olarak iletilmektedir. Kargo takibi müşteriye aittir; takibi yapılmayan ve bizlere iade dönen kargoların 2. KEZ gönderimininde Kargo Ücreti ''müşteriye aittir''

Sayfanızda Ürün Görselimin Paylaşılmasını İstemiyorum. Ne Yapmalıyım?

Bildiğin gibi Başak Dolabı markası olarak değerli siparişlerini özenle, hızlı ve güvenli kargo ile zamanında teslim etmenin tatlı mücadelesini veriyoruz! Siparişlerinde yer alan sana özel fotoğraf/yazı detayların KVKK hükümleri gereğince iznin doğrultusunda hikaye/postlarda paylaşılır. Yok ben paylaşılmasını istemiyorum dersen de tabii ki seni üzmeyiz, paylaşım yapılmaz. 

 Takdir edersin ki, hazırlanan modeller/dijital çizimlerimizi paylaşmak bizim mesleğimizin en önemli parçalarından biridir. Sonuç olarak yapılan işi göstermek lazım değil mi? ??

 Lütfen siparişine ait görselin paylaşılmasını istemiyorsan sipariş notu kısmında bunu belirt. Paylaşılmasını istemediğin tasarımlar asla sosyal hesabımızda yer almaz.